Výčínanie počasia spôsobuje najviac škôd v júni. Najmenej v novembri

19. apríla 2021

Za posledných 15 rokov sa až 43 % škôd na domoch a bytoch stalo počas troch mesiacov

Za posledných 15 rokov sa každá piata škoda spôsobená živlami na domoch a bytoch stala počas mesiaca jún. V porovnaní napríklad s aprílom ide až o štvornásobne vyššie číslo. Napriek tomu, odborníci radia opatrnosť počas celého roka.

„Za posledných 15 rokov vychádza na jún v priemere až 18 % všetkých poistných udalostí, ktoré na domoch a bytoch našich klientov spôsobili vietor, zrážky, krupobitie, záplavy a ďaľšie vyčíňanie živlov,“ podotýka Erika Fischerová, vedúca oddelenia underwritingu a likvidácie neživotného poistenia poisťovne Wüstenrot.

Wüstenrot zanalyzoval všetky poistné udalosti od roku 2005, ktoré spôsobili výkyvy počasia na nehnutelnostiach a domácnostiach klientov poisťovne. Na základe výsledkov spoločnosť zostavila pomyselný rebíček „najškodovejších“ mesiacov roka na Slovensku.

Prvé tri priečky obsadili mesiace jún, júl a máj. Počas týchto troch mesiacov dokopy vzniklo až 43 % všetkých živelných škôd na domoch a bytoch. Najviac škôd za posledných 15 rokov bolo nahlásených počas júna – až 17,9 %, počas júla to bolo 12, 8 % a počas mája 12,7 %.

„Najväčšie množstvo živelných poistných udalostí spravidla zaznamenávame okolo leta. Pri prudkých búrkach z tepla totiž vznikajú škody v dôsledku krupobitia, víchrice, povodní a bleskových záplav, atmosférických zrážok a ďalších živelných úkazov,“pokračuje Erika Fischerová.

Na druhom konci rebríčka sa umiestnili mesiace november, december a prekvapivo aj apríl. Tieto tri mesiace sa na celkových škodách za posledných 15 rokov podieľajú asi 12-timi percentami. Suverénne najmenej škôd bolo hlásených v novembri. Na celkovom počte sa jesenný mesiac podpisal 3,4 percentami, december štyrmi percentami a apríl 4,3 percentami.

„Napriek všetkým štatistikám treba byť opatrný počas celého roka. Nakoniec pred pár dňami práve živel spôsobil viacero škôd na západe Slovenska, “hovorí Erika Fischerová. Efektívnou prevenciou je sledovať lokálne predpovede počasia, skontrolovať okná pred odchodom z domu alebo neskladovať v suterénne rodinného domu cenné veci, ktoré by v prípade záplavy mohla voda zničiť.


Kontakt pre médiá: Tomáš Ferenčák, e-mail: media@wuestenrot.sk, +421 915 762 406